وام ازدواج

شرایط ثبت نام وام ازدواج

سوالات وام ازدواج

در سال 96 طرحی تحت عنوان طرح ضربتی ماه ازدواج در شبکه بانکی اجرا شد تا هر زمانی که احساس شود صف وام طولانی شده برای کاهش تعدادمتقاضیان در صف و برگرداندن جریان به روال عادی استفاده شود که در حال حاضر وام ازدواج با کمترین زمان انتظار (بین یک هفته تا 10 روز) پرداخت می‌شود. منبع این اطلاعات، پایگاه اطلاع رسانی سامانه تسهیلات قرض الحسنه ازدواج متعلق به بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران است.بر این اساس عروس و داماداز طریق ثبت نام در سامانه اینترنتی قرض‌الحسنه ازدواج در صف بانک‌های عامل قرار گرفته و سایر مراحل اعطای تسهیلات را طی می‌کنند.

مراحل دریافت وام ازدواج

مطالعه دقیق شرایط و دستورالعمل های دریافت وام ازدواج.


ثبت نام و تکمیل اطلاعات در سایت برای عروس و داماد به طور جداگانه.


دریافت کد رهگیری ۱۰ رقمی.


رجوع به سایت بعد از تعیین شعبه برای آگاهی و اطلاع از شعبه اعطای وام ازدواج.


حضور در شعبه مشخص شده، ظرف ۱۲ روز کاری ( همراه داشتن مدارک الزامی است).


تکمیل مراحل دریافت وام در شعبه مشخص شده .

نکته : چنان چه در موعد تعیین شده به شعبه مراجعه نکنید، ثبت نام شما حذف خواهد گردید و باید دوباره ثبت نام کنید

شرایط عمومی متقاضیان وام ازدواج

دارا بودن تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران.


به هر یک از زوجین، مبلغ 300 میلیون ریال تسهیلات قرض الحسنه ازدواج تعلق می‌گیرد.


ارایه کارت ملی و کد پستی محل سکونت متقاضی.


با توجه به امکان اعطای تسهیلات ازدواج به هر ایرانی، چنانچه متقاضی وام ازدواج قبلاً از تسهیلات موصوف استفاده نکرده باشد، (علیرغم ازدواج دوم یا بیشتر) می تواند از تسهیلات قرض الحسنه ازدواج بهره مند گردد. (توجه: به هر یک از متقاضیان صرفاً یک مرتبه تسهیلات قرض الحسنه ازدواج تعلق می گیرد.)


متقاضیان تسهیلات قرض الحسنه ازدواج فقط از تاریخ وقوع عقد، به مدت 2 سال شمسی (24 ماه) مهلت ثبت نام برای استفاده از تسهیلات موصوف را دارند.


تبصره 1: کلیه شهروندان ایرانی خارج از کشور که گواهی ازدواج آنها توسط سفارت جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور صادر شده، قادر به ثبت نام بوده و گواهی ازدواج آنها که ممهور به مهر کنسولگری ایران در کشور مذکور می‌باشد به عنوان سـند ازدواج تلقی می‌گردد.


تبصره 2: اقرارنامه ازدواج یا هر مدرک مشابه که در سایر ادیان رسمی توسط مراکز اقلیت‌های دینی در داخل کشور مورد تایید قرار گیرد معادل عقدنامه تلقی گردیده و این متقاضیان نیز قادر به ثبت نام خواهند بود.

نحوه ثبت نام

عروس و داماد از طریق http://ve.cbi.ir/TasKindSel.aspx اقدام به ثبت نام و تکمیل فرم اطلاعات کنند و یک کد رهگیری ده رقمی را دریافت خواهند کرد. زوجین باید در طی ۳ الی ۴ روز برای آگاهی از وضعیت ثبت نام خود و هم چنین مشخص شدن شعبه مربوط برای دریافت وام ازدواج به سایت مراجعه کنند و در صورت تعیین شدن شعبه عامل اعطای وام با همراه داشتن مدارک لازم می توانند در بازه زمانی مشخص شده به شعبه رفته و وام خود را دریافت کنند.

مدارک مورد نیاز

اصل و کپی سند ازدواج.


اصل و کپی کلیه صفحات شناسنامه‌های زوجین.


اصل و کپی شناسنامه‌های ضامنین.


اصل و کپی کارت ملی زوجین.


اصل و کپی کارت ملی ضامن.


کد پستی ده رقمی و آدرس کامل محل سکونت زوجین.


کد رهگیری ده رقمی دریافتی از سایت پس از مرحله ثبت نام.

شرایط ضامن

توجه: اعمال شرایط ذیـل منوط به تشخیص مسئول بانک و با توجه به سـوابق بانکی و اهلیت مشتری تعیین خواهد شد. (یکی از موارد ذیل به تشخیص بانک مربوطه)


چنانچه زوجین در سامانه ازدواج هر دو یک بانک را انتخاب نموده باشند، ارائه یک ضامن معتبر، منوط به کفایت میزان حقوق دریافتی آن ضامن برای اقساط هر دو قرارداد زوجین مکفی می باشد.


چنانچه متقاضی در صف همان بانک دریافت کننده یارانه خود باشد، مراتب در چارچوب مفاد نامه شماره 56202‏/96 مورخ 27‏/2‏/1396 موضوع اعطای تسهیلات به پشتوانه یارانه واریزی قابل اجرا می باشد.


چنانچه متقاضی دریافت تسـهیلات ازدواج ، کارمند رسمی یا پیمانی دولت، نیروی نظامی و انتظامی، نهادها و موسسات عـمومی (نظیر شهرداری‌ و بنیاد، کمیته امداد، هلال احمر)، بانک‌ها و مؤسسات مالی و اعـتباری و… باشد، ارائه گـواهی تعهد کـسر اقـساط از سـازمان مربوطه به همراه ارائه فــیش حقوق و حکم کارگزینی و در صورتیکه مانده حقوق نامـبرده کفایت نماید، نیازی به اخذ ضامن نمی‌باشد.


ضمانت یک نفر کارمند رسمی، پیمانی، بازنشسته دولت، نــیروی نظامی و انتظامی، نـــهـادها و مـؤسسات عمومی (نظیرشهرداری‌ و بنیاد، کمیته امداد، هلال احمر)، کارگر یا کارمند شرکت‌های تولیدی صنعتی بزرگ و فعال، با ارائـه آخرین فیش حقوقی و حکم کارگزینی و… امکان پذیر می باشد.


ضمانت یک نفر کاسب دارای پروانه کسب که در زمان اعـطای تسـهیلات دارای فعالیت اقتصادی دایر باشد.


ضمانت یک نفر دارنده حساب جاری فـعال و خـوش حساب که به تایید و تشخیص شعبه پرداخت کننده رسیده باشد.


در مورد متقاضیان تسهیلات در مناطق روستایی، ضمانت یک نفر ساکن روستا که اهلیت و صلاحیت وی توسط شورای اسلامی روستا تأیید شود (ممهور به مهر شورا).


سایر وثایق قابل قبول به تشخیص بانک عامل که بیشترین میزان سهولت و سرعت در پرداخت تسهیلات را فراهم سازد (از جمله دریافت سفته، چک معتبر و سپرده های متقاضی و بستگان آنان و…).

مدت بازپرداخت وام و کارمزد

مدت بازپرداخت تسهیلات 60 ماهه با اقساط مساوی بوده و سررسید اولین قسط، یک ماه پس از پرداخت تسهیلات مزبور می‌باشد.


نرخ کارمزد تسهیلات قرض الحسنه ازدواج 4 درصد تعیین می‌گردد.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد