تهیه لیست مهمان‌ها

تهیه لیست مهمان‌ها

تهیه کردن لیست مهمان‌ها هم لذتبخش هست هم کمی سخت. به این خاطر سخت هست که باید تعداد مهمان‌ها رومحدود کنید

اینجا برای شما هم یک خبر خوب و یک خبر بهتر دارم.
خبر خوب اینکه ظرفیت مکانی که انتخاب کردید مشخصه! این یعنی می‌دونید با خودتون و نامزدتون ، خانوادتون و خانواده جدیدتون مجموعا چند نفر رو می‌تونید دعوت کنید. خبر بهتر هم اینکه الان باید اسامی تک تکشون رو در بیاری

لیست مهمان

تنظیم لیست مهمان‌ها

زمان تنظیم لیست مهمان‌ها باید خوب و با دقت فکر کنید، چه کسانی رو حتما باید دعوت کنید، چه کسانی رو می‌تونید تو لیست یدک بذارید و چه کسانی رو می‌تونید با خیال راحت خط بزنید، باید خوب آنالیز کنید. برای همه این‌ها از شما می‌خواهم جواب موارد زیر رو یک جا یادداشت کنید :
> حداکثر ظرفیتی که برای مکان مشخص کردید رو بنویسید.
این رقم رو طوری بین خودتون و هر دو خانواده تقسیم کنید که به سه قسمت تقسیم بشه.
> نزدیکترین دوستان خودتون و نامزدتون و کسانی که نمی‌تونین ازشون بگذرید رو بنویسید.
> به هر دو خانواده هم حداکثر تعداد مهمانی رو که می‌تونن دعوت کنند رو اطلاع بدید. ازشون خواهش کنید اسامی رو به ترتیب از مهمترین‌ها تا دورترین فامیل‌ها به صورت یک لیست در اختیارتون بذارند.
> چه کسانی مجرد و چه کسانی زوج به عروسی میان رو مشخص کنید.

محدود کردن لیست مهمان‌ها

چه کسانی از مرحله حذفی می‌گذرند؟
این کار به ظاهر ساده ، در مدت زمانی که برای عروسی حاضر می‌شید بیشتر از هر چیزی پتانسیل این رو داره که به یک دعوای گروهی –ببخشید- حرکت گروهی تبدیل بشه. نتیجه‌اش یک لیست بلند بالا از مهمان‌های شما و خانوادتون به علاوه مهمان‌های داماد و خانوادش می‌شه. با یک لیست بیشتر از ظرفیتی که می‌تونید پذیرایی کنید شروع و اون لیست رو کوتاه می‌کنیم.
از یک چیز مطمئن باشید : ممکنه مادرتون برای دعوت خاله بزرگش که تو شمال زندگی می‌کنه و 12 ساله که شما رو ندیده، اصرار کنه. برای همین یک مدت زمان بدید تا متوجه شید چه موقع و چه کسی رو دعوت خواهد کرد.

حداکثر ظرفیت مکان رو بنویسید

تعداد کسانی که بی‌قید و شرط باید دعوتشون کنید رو با نامزدتون مشخص کنید.

با کم کردن مورد دوم از مورد اول تعداد ظرفیت باقیمانده را معین کنید.

به خانواده‌ها تعداد نفراتی رو که می‌تونن دعوت کنند رو اطلاع بدید یا با کمک هم لیست مهمان‌ها رو به ترتیب بچینید یا یک راه ساده‌تر به هر دوخانواده تعداد مساوی دعوتنامه بدید.
الان زمان تصمیم‌گیری در مورد مهمترین نکته است که وقتی مهمان‌های شما دعوتنامه به دستشون می‌رسه متوجه اون می‌شن: چه کسی می‌تونه به صورت زوج بیاد؟ معمولا متاهل‌ها و نامزدها می‌تونن به صورت زوج بیان، بقیه نمی‌تونن، به این موضوع اجمالی فکر کنید واستثنا قائل نشید، در غیر این صورت پشت سرتون حرف می‌زنن.

آخرین قدم وقت تصمیم‌گیری در مورد بچه‌هاست. بله ما همه بغل کردن بچه‌ها و بازی‌های کودکانه اونا رو دوست داریم. اما در مورد روز عروسی

آیا حضور بچه‌ها رو می‌خواهید یا نه

در مورد اینکه می‌تونید ازشون پذیرایی کنید یا نه باید تصمیم بگیرید. جواب دادن به هر دو سوال باید آسون باشه
الف – اگر نمی‌تونید این مقدار از بودجه‌تون رو برای دعوت کردن بچه‌ها (ندید 35تا) خرج کنید حتما جواب شما “بچه نه!” هست
ب- اگر می‌خواهید یک جشن عروسی باشه که سس کچاپ رو لباستون نریزه باز هم جواب شما “بچه نه!” هست
ج- از طرفی اگر چهار تا خواهرزاده و دوقلوهای دختر خاله نامزدتون رو دوست دارید و نمی‌تونید پیست رقص رو بدون اونا تجسم کنید بدون تردید بچه‌ها رو هم جا بدید(بازهم با توجه به بودجه و وضعیت ممکنه بخواهید تعداد رو به دوستان نزدیک و خانواده‌ها محدود کنید)

پیشنهاد متخصص: مهمان‌هایی که بچه کوچولو دارن از اینکه مجبور بشن یک شب بچه‌شون رو به کسی بسپرن از شما خورده نمی‌گیرند، ولی خواهرزاده شما یک جایگاه ویژه تو عروسی داره. بچه‌های بستگان درجه یک، ورودی رایگان دارند.

نمی‌خوام نگرانتون کنم اما ممکنه رفتار مهمان‌ها از روزی که خبر عروسی شما به گوششون برسه تا روز عروسی، شما رو متعجب کنه. ممکنه متوجه بشید راجع به بعضی مهمان‌هایی که دعوت کردید نامطمئن تصمیم گرفتید.

چندتا مشکل که ممکنه بعد از فرستادن دعوتنامه‌ها پیش بیاد و راه حل‌هاشون

> بعضی‌ها فکر می‌کنن دعوت شدن! مثلا فرض کنید همکار مادر شوهرتون برای شما یک هدیه فرستاد که داخلش یک یادداشته که می‌گه چقدر به خاطر عروسی شما هیجان زده است. و شما کسی رو که نمی‌شناسید رو دعوت نمی‌کنید. پس چه کار باید کرد؟ از مادر شوهرتون بخواهید بهشون توضیح بدن که با اینکه از پذیرایی ایشان خیلی خوشحال می‌شید ولی عروسی به علت ظرفیت جا کوچیکه و متاسفانه کسی از محل کار ایشون دعوت نشده. و در عوض ازشون تشکر کنید و یه یادداشت برای شرح اوضاع بفرستید.

> به مهمان‌ها اطلاع بدید که می‌تونن زوج بیان یا نه.معمولا اکثر مهمان‌ها یک دعوتنامه به اسم خودشون(که “به همراه زوجه” نوشته نشده) می‌گیرن متوجه میشن که فقط خودشون دعوت شدن. اما اگر کسانی تو مهمان‌هایی که دعوت کردید هستند که بعضی‌هاشون این آداب رو بلد نیستن یا این موضوع رو جدی نمیگرن پس مشکل دارید. مجبورید بهشون توضیح بدید که مکان برگزاری از مهمان بیشتر از تعداد توافق، پذیرایی نمی‌کنه. (بستگی به این داره که طرفتون چه کسی هست، ممکنه کاری باشه که مادرتون یا برنامه‌ریز بتونه براتون انجام بده) اگر مشکلی با اومدن افراد اضافه ندارید می‌تونید بهشون اجازه بدید بی سر و صدا بیان داخل. اما یادتون باشه همه این کسورات رو باید قبول کنی.

> پدر و مادرها می‌خوان بچه‌هاشون برای مهمانی هیجان زده بشن. شاید کسی از بزرگترها تو مهمانی از این موضوع خوشش نیاد ولی اونا فقط به همین علت میان. باید با اون‌ها تماس بگیرید و وضعیت رو راجع به حضور بچه‌ها در مراسم بهشون توضیح بدید. بگید که شرکت کترینگ مقصر هست که نیم پرس غذای بچه‌ها رو به قیمت غذای کامل حساب می‌کنه یا هر چیزی. اما باید تو این مسئله محتاط باشید. اگر به خاطر خودداری از یک تماس نا‌خوشایند به زوجی اجازه بدید با بچه بیان و روی دعوتنامه قید نکردید “به همراه خانواده”  ممکنه خانواده‌هایی که برای نگهداری بچه‌شون توی اون شب دچار ددردسر شدن از شما عصبانی بشن. اگر می‌خواهید به مهمان‌هایی که بچه کوچک دارن کمک کنید می‌تونید تو خونه کسی که به اونجا نزدیکه یک پرستار بچه هماهنگ کنید. اینطوری کسی نمی‌تونه شما رو متهم به کمک نکردن کنه.

> بعضی از دوستای خوبتون از هم جدا شدند و هر‌دوشون از شما راجع به حضور دیگری می‌پرسن. به هر دو نفر بگید که امیدوارید در مراسم عروسی حضور داشته باشند اما اگر به خاطر جلوگیری از تنش ترجیح میدن در مراسم شرکت نکنن هم اونا رو درک خواهید کرد. اگر هر دو نفر قبول کردن بیان باید خوشحال باشید که دوستان عاقل و بالغ دارید و اونا رو در سالن در دو جای دور از هم قرار بدید.

> عالی برنامه ریزی کردید و دعوتنامه‌ها رو به موقع فرستادید. اما زمان گرفتن جواب بدون اینکه خیلی‌ها جواب بدن گذشت. بیشتر مواقع جواب‌های نیامده به دو دسته تقسیم می‌شن : 1- کسانی که می‌دونید میان و در جواب دادن تنبلی کردن مثل دوستان نزدیک یا اعضای خانواده. 2- کسانی که درواقع فکر نمی‌کردید بیان ولی از روی ادب خواستید اونها رو دعوت کنید (مثل دوست دوران مدرسه که قراره روز عروسی شما بچه دومش‌رو به دنیا بیاره و 500 کیلومتر دورتر از شما زندگی می‌کنه). باید با هر دو دسته  از کسانی که خبر ندادن تماس بگیرید. می‌تونید خودتون این کارو انجام بدید یا از خانواده‌ها بخواهید پیگیر باشن، چون به هر روشی، شما و شرکت کترینک تعداد دقیق رو نیاز دارید. مهمان‌هایی که برای ارسال جواب تاخیر کردند معمولا با شرمندگی و عذرخواهی می‌گن منتظرن یک چیزی هماهنگ بشه تا بگن میان یا نه.

> به اندازه‌ای که انتظار داشتید جواب نگرفتید و می‌خواهید برای دور دوم دعوتنامه بفرستید. ماجرای لیست آ و لیست ب
ریسک داره ، خیلی هم داره ، ولی می‌شه انجام داد. اول باید از زمانبندی مطمئن باشید. اگر تاریخ گرفتن جوابتون درست قبل از سفارش به کترینگه تا جواب دعوتنامه‌های دور دوم بیاد همه چیز تموم شده و دست شما رو می‌شه. از اینکه برای دور دوم زمان کافی دارید مطمئن بشید تا مشکلی پیش نیاد. اما فراموش نکنید، مهمان‌های لیست آ و ب رو کنار هم نذارید. باید جداشون کنید. همه همکاران خودتون و نامزدتون رو تو دور دوم بذارید. بعدش همشون رو دور یک میز بشونید. اگر بعضی از کسانی که دور اول دعوت کردید رو جای دیگری بذارید سه سوت دست شما رو می‌شه. از نظر ادب اجرای این ترفند تابو نیست. فقط با مهمان‌ها طوری رفتار کنید که دوست دارید باهاتون رفتار بشه. (یعنی متوجه نشن تو لیست ب بودن)

منبع dugun

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد