کت و شلوار دامادی

کت و شلوار دامادی

کت شلوار دامادی موردی نیست که مثل لباس عروس از کودکی درباره‌اش خیال بافی کنید یا اینکه مثل لباس عروس هر سال مدل‌های جدیدی طراحی نمی‌شه و به همین دلیل خرید کت شلوار دامادی به ماه آخر موکول می‌شه. اما مراسم عروسی به همون اندازه که برای عروس مهم است برای شما هم روز مهمی است. معتقدم که شما هم می‌خواهید در آن شب شیک دیده شوید. خرید کت و شلوار دامادی به اندازه‌ای که فکر می‌کنید راحت نیست و هنگام خرید باید به خیلی نکات توجه کنید. با هم نگاهی به این نکات کنیم.

قبول دارم که مدل‌های کت و شلوار به اندازه مدل‌های لباس عروس متنوع نیست اما از شانس خوب شما در سال‌های اخیر رنگ‌بندی کت و شلوارهای دامادی خیلی بیشتر شدند. امروزه به جای کت شلوار دامادی مشکی یا سفید، می‌تونید رنگ‌هایی مثل سرمه‌ای، آبی یا با توجه به فصل زرشکی یا سبز رو انتخاب کنید یا حتی اسپورت بپوشید.

انتخاب کت و شلوار دامادی

قبل از هر چیزی باید تصمیم بگیرید که کت و شلوار آماده می‌خرید یا سفارشی. اگر یک خیاط خوب سراغ دارید، کت و شلواری که بر اساس فرم بدن شما دوخته بشه گزینه فوق‌العاده‌ای خواهد بود. اما اگر بدن خوش فرم دارید و زمان محدود، کت و شلوار آماده بخرید.

اگر شانه‌های پهن و قد بلند دارید و به سختی لباس مناسب پیدا می‌کنید پیشنهاد می‌کنم سفارش دوخت کت شلوار بدید. اینطوری از جمع شدن یا چروک خوردن کت راحت خواهید شد.

عوامل تاثیرگذار در انتخاب کت و شلوار

فرم بدن

مهم‌ترین موضوع موقع انتخاب کت شلوار، متناسب بودن آن با فرم بدن شماست. اگر متناسب با فرم بدن انتخاب نکنید با کیفیت‌ترین کت شلوار دنیا رو هم که بپوشید ممکنه به اندازه انتظاری که دارید روی بدن شما خوب به نظر نیاد..

اگر اضافه وزن دارید ، قطعا باید رنگ تیره انتخاب کنید، استفاده از رنگ‌های روشن در کت شلوار باعث نمایان شدن اضافه وزن شما خواهد شد.

اگر می‌خواهید چربی‌های اطراف شکم رو پنهان کنید پیشنهاد می‌کنم شال کمر ببندید. همچنین باید کت با دو ردیف دکمه انتخاب کنید. با این کار کت بدن شما رو جمع و اضافه وزن شما رو پنهان می‌کنه. می‌تونید در مقاله‌ی “پیشنهاد‌هایی برای مخفی کردن عیوب ظاهری داماد” اطلاعات بیشتری کسب کنید.

اگر فکر می‌کنید اضافه وزن ندارید و فرم بدن ایده‌آلی دارید، کت شلوار مدل اسلیم فیت انتخاب خوبی خواهد بود.

اگر کنجکاوهستید که چه مدل کت شلواری برای فرم بدن شما مناسب هست به شما توضیح می‌دم. در آقایان فرم بدن به 3 نوع تقسیم می‌شه:

بدن مسومورف

نوع بدن Mesomorph : به عنوان بدن مثلثی هم شناخته می‌شه. شخص، صاحب بدنی عضلانی و ورزشکار هست. سرشانه‌ی پهن و کمر باریک‌تر دارد. تقریبا تمامی مدل‌ها برای این اشخاص مناسب خواهند بود. البته پیشنهاد می‌کنم لباس‌های راه راه یا چهار‌خونه استفاده نکنید.

بدن اندروموف

نوع بدن Endomorph : به عنوان بدن گرد نیز شناخته می‌شود، معمولا مرد‌های دارای این بدن ظاهر خپل دارند، سریع چاق می‌شوند و چربی اطراف شکم دارند. اگر بدن شما همچین فرمی دارد پیشنهاد می‌کنم کت شلوار تک رنگ یا با توناژ یک رنگ بپوشید. اینطوری بلندتر و لاغرتر دیده می‌شوید. همچنین شلوار پلیسه‌دار نپوشید و از شلوار راسته استفاده کنید.

بدن اکتومورف

نوع بدن Ectomorph :به عنوان بدن لاغر شناخته می‌شه، شخص، قد بلند و لاغر است. اگر صاحب این فرم بدن هستید کت شلوار اسلیم فیت نپوشید چون شما رو لاغر تر از چیزی که هستید نشون می‌ده. اگر کت یقه پهن بپوشید سرشانه‌هاتون پهن‌تر دیده خواهد شد. همچنین برای رنگ لباس هم می‌تونید از پیراهن و شلوارهای متفاوت استفاده کنید. پوشیدن کت و شلوار تک رنگ شما را قد بلند‌تر نشون خواهد داد.

محل برگزاری عروسی

زمانی که تصمیم می‌گیرید کت و شلوار دامادی بخرید، باید لباسی متناسب با محل برگزاری عروسی انتخاب کنید. مثلا همونطور که می‌تونید در مکان فضای باز از رنگ آبی استفاده کنید در یک هتل لوکس حتی باید تاکسیدو بپوشید.

اگه برنامه دارید عروسی رو در کنار ساحل برگزار کنید می‌تونید از مدل‌های کتان متناسب با خودتون استفاده کنید. یعنی انتخاب پارچه و رنگ متناسب با مکان عروسی.

لباس عروس

زمان خرید کت‌شلوار نباید فقط از دید خودتون به مسئله نگاه کنید، باید به هماهنگی کت‌و‌شلوار با لباس عروس هم دقت کنید. ممکنه فکر کنید که لباس عروس و داماد چه‌طور می‌تونن با هم هماهنگ باشن اما بدونید ین موضوع بیشتر از چیزی که فکر می‌کنید جزئیات داره.

به طور مثال اگر کت شلوار سفید می‌پوشید باید به یکی بودن توناژ رنگ لباس‌تون با لباس عروس توجه کنید. وگرنه اختلاف تن رنگ از چشم‌ها مخفی نمی‌مونه و خوب دیده نخواهد شد.

اگر بخوام یک مثال دیگر بزنم: اگر همسر شما لباس عروسی با برش ماهی انتخاب کرده باشه شما هم باید لباس اسلیم فیت انتخاب کنید. اگر در این باره اطلاعات دقیق‌تر می‌خواهید مقاله “هماهنگی لباس عروس و داماد” رو بخونید.

فصل

فصل‌ها یک عامل مهم در انتخاب کت شلوار به خصوص از نظر پارچه و رنگ هستند.

اگر در زمستان ازدواج می‌کنید باید کت شلواری با رنگ مشکی، لاجوردی، زرشکی و طوسی بپوشید. اگر در پاییز ازدواج می‌کنید رنگ‌هایی مثل قهوه‌ای روشن و خاکی استفاده کنید و برای کراوات، پاپیون یا بند شلوار استفاده از رنگ‌های نارنجی، قهوه‌ای و از این قبیل رنگ‌ها انتخاب خوبی خواهد بود.

در عروسی‌های بهار و تابستان هرچقدر دوست دارید از رنگ روشن استفاده کنید. مخصوصا رنگ آبی روشن یا ترکیبی از رنگ‌های مختلف در تابستان طرفدارهای زیادی داره.

تم عروسی

رنگ کت شلوار، مدل و تزئینات باید با تم عروسی متناسب باشه. مثلا اگر یک عروسی به سبک بوهم برگزار می‌کنید، می‌تونید کت نپوشید و به جاش بند شلوار ببندید.

اگر عروسی ساحلی برگزار می‌کنید و تم عروسی بر اساس دریا و ساحله، می‌تونید یک گل یقه که از طرح ستاره دریایی باشه استفاده کنید. اگر یک عروسی فضای باز با تم بهاری برگزار می‌کنید باید در جیب کت شما گل‌های رنگارنگ و متناسب با دسته گل عروس باشه.

اگر در یک جای لوکس و مجلل ازدواج می‌کنید حتما باید تاکسیدو بپوشید. اما پوشیدن تاکسیدو خیلی هم راحت نیست. با هم نگاهی به راه و رسم پوشیدن تاکسیدو بندازیم:

تاکسیدو

نمی‌تونید با تاکسیدو کمربند ببندید، باید شال کمر ببندید.
اگر جلیقه می‌پوشید نباید شال کمر ببندید. پاپیون و جلیقه تزئینات شما خواهند بود.
طول جلیقه باید کمی بلند‌تر از قسمت کمر شلوار باشه.
اگر جلیقه می‌پوشید به هیچ وجه نباید کت با دو ردیف دکمه بپوشید و کت شما حتما باید یک ردیف دکمه داشته باشه.
شال کمر باید پلیسه‌دار باشه و این پلیسه‌ها به سمت داخل باشه.
کت تاکسیدو همیشه یک چاک دارد.
قد کت تاکسیدو باید از قد آستین کوتاه‌تر باشه.
پیراهن تاکسیدو حتما باید دکمه سردست داشته باشه.
پاپیون و شال کمر باید از جنس ابریشم باشه.
کشف باید یک مدل روگان چرم و بند‌دار باشه.
جوراب باید ابریشمی و سیاه باشه.
پاچه شلوار باید کوتاه باشه، نباید روی کفش بیاد.
کنار یک شلوار تاکسیدو واقعی یک نوار ساتن هست، دقیقا از پارچه ساتن روی یقه کت

این مواردی بود که باید در هنگام خرید کت و شلوار دامادی توجه کنید. فکر نمی‌کنم بعد از خوندن این مطلب اولین کت و شلواری که دیدید رو بخرید. مطمئنم مدلی که از همه بیشتر به شما میاد، متناسب‌ترین مدل با محل برگزاری عروسی، تم عروسی، فصل و لباس عروس رو انتخاب می‌کنید. اگر در مورد انتخاب کت و شلوار سوالی داشتید یادتون نره در بخش نظرات بنویسید، مطمئن باشید در اسرع وقت جواب داده خواهد شد.

منبع dugun

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد