مراسم خواستگاری

خواستگاری

به جذابیت غیر‌قابل تحمل مراسم خواستگاری خوش آمدید! بعد از پیشنهاد ازدواج نوبت به رسمی کردن مراحل کار رسیده. البته اولین کاری که باید انجام بدید آشنا کردن خانواده‌ها و بعد مراسم خواستگاری هست. اگر خانواده هر دوی شما ساختار یک خانواده ایرانی متوسط رو داشته باشه شما هم مثل هر داماد دیگری این لحظه رو تجربه خواهید کرد. تمام اتفاقاتی که خواهد افتاد و کارهایی که باید انجام بدید رو اینجا نوشتم.

اولین کاری که قبل از مراسم خواستگاری باید انجام بدید هماهنگی یک مراسم شام با عدم محوریت موضوع خواستگاری جهت آشنایی خانواده‌هاست. در این قرار دو طرف همدیگر رو می‌شناسند، با هم گرم می‌شن، از کار و آب و هوا صحبت می‌کنند. نه کسی اضطراب سخنرانی خواستگاری رو تجربه می‌کنه نه کسی رو شما چایی می‌ریزه! فراموش نکنید اولین جلسه آشنایی بی‌اندازه مهمه. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنم علاوه بر هسته اصلی خانواده، حتما افرادی که فضا رو گرم می‌کنند، افراد دلگرم، باحال و افرادی که به خود نزدیک می‌بینید رو دعوت کنید. اینکه محل دعوت در خانه یکی از دو طرف نباشه از جهت راحت حس کردن دو طرف می‌تونه مهم باشه. هر چی هم باشه شرایط باید یکسان باشه. به همین دلیل هماهنگ کردن جلسه آشنایی در مکانی که هر دو طرف احساس راحتی کنند می‌تونه تصمیم درستی باشه.

جداکننده

موقع رفتن به خواستگاری چه چیزهایی برده می‌شود؟

بعد از شام آشنایی، یک روز برای مراسم خواستگاری مشخص می‌شه. پیشنهاد می‌کنم با توجه به جنب و جوش و گرفتاری‌های زندگی روزمره، برای طولانی نشدن مراحل رسمی ، همه رو در یک شب انجام بدید. به همین خاطر در تاریخ هماهنگ شده با انجام همزمان مراسم خواستگاری و بله برون و حتی نامزدی، با همسر آیندتون سریعا وارد مراحل آماده شدن برای مراسم عروسی بشید. خب، موقع رفتن به مراسم خواستگاری چه چیزهایی می‌برند؟ باید بدونید که برای اجرای مراسم بله برون به همراه گل و شکلات به خانه عروس خواهید رفت. داماد می‌تونه به جز حلقه، ست جواهر عروس هم با خود ببره. در ادامه چند راهنمایی کوچک اما مهم در مورد شیرینی و گل خواستگاری رو بخونید.

جداکننده

گل خواستگاری

قبل از همه چیز این رو بدونید که هر گلی می‌تونه گل خواستگاری باشه. مطمئنم انتخاب گل متناسب با سلیقه عروس برای شما یک امتیاز مثبت خواهد داشت. به طورکلی، برای گل خواستگاری گل ارکیده و گل رز ترجیح داده می‌شه. اینجا چیزی که مهمه نوع گل نیست بلکه پر آب و تاب بودن دسته گل مهمه. به خاطر همین فراموش نکنید که چیزی که گل خواستگاری رو زیبا می‌کنه تزئینات هست. اخیرا دامادها به جای دسته گل، از کوزه و گلدان و جعبه هم استفاده می‌کنند. اگر بخواهید شما هم می‌تونید به این گزینه‌ها فکر کنید. همچنین مصنوعی یا طبیعی بودن گل هم به طور کامل انتخاب شماست.

حلقه نامزدی

در مراسم خواستگاری چه کار‌هایی انجام می‌شه؟

دسته گل و شیرینی‌تون رو بگیرید، بعد از پوشیدن زیبا-ترین ست لباس‌تون، دیگه وقت رفتن به خونه دختر به همراه خانواده رسیده. خب، می‌دونید در خواستگاری چه کار‌هایی انجام می‌گیره؟ قبل از همه آیا به همراه اعضای اصلی خانواده توی خواستگاری حاضر می‌شید یا کس دیگه‌ای از فامیل یا دوستان هست که می‌خواین همراهیتون کنن. درباره این موضوع باید تصمیم بگیرید چون یک مراسم شلوغ خواستگاری می‌تونه باعث بشه فضا گرم‌تر و صمیمی‌تر باشه. بعد از پذیرایی چایی، صحبت‌های خواستگاری انجام می‌گیره و خانواده‌ها اعلام می‌کنند که ازدواج زوج رو تأیید کردند. بعد از این‌که عروس و داماد تشکر و قدردانی لازم رو از بزرگ‌ترها کردند پذیرایی شیرینی یا شکلات انجام می‌شه و مراسم بله‌برون با پذیرایی‌ها ادامه پیدا می‌کنه.

جداکننده

صحبت خواستگاری چگونه انجام می‌شه؟

بعد از این‌که عروس آینده چایی‌هارو نعارف کرد، پدر داماد یا یک بزرگ خانواده وارد صحبت می‌شه و می‌گه ” با امر خداوند و قول پیغمبر دختر‌تون رو برای پسر‌مون می‌خوایم”. البته که این جمله بسته به شخص گویندش به هر شکل زیبای دیگه‌ای می‌تونه گفته بشه. رفتنارهای دوستانه و راحت در صحبت خواستگاری از جهت این‌که این دو طرف خودشون رو نگیرند مهمه.بزرگ خانواده دختر به این خواسته طرف داماد میگه،” جوون‌ها بین خودشون توافق کردند، به ما هم به عنوان بزرگان خانواده مبارک گفتن میوفته. مبارک باشه.” بزرگ خانواده داماد عروس رو فرا می‌‌خونه انگشتر نشون یا نامزدی رو بهمراه جعبه روبان زده تقدیمش می‌کنه. بعدش هم عروس و داماد به دست بوسی و تشکر از لطف و محبت بزرگان می‌پردازند و شیرینی عقد پذیرایی می‌شه.

جداکننده

هر‌چیزی که در مورد مراسم خواستگاری باید بدونید رو توضیح دادم. آخر از همه این رو باید بگم: این دوران، پر‌هیجان‌ترین و همچنین پر‌تلاش‌ترین مرحله ازدواجه. راحت و بدون استرس بودن در صورت ممکن مفیده.لذت بردن از لحظه رو فراموش نکنید.

منبع dugun

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد