ثبت نام وام ازدواج

شرایط و دستورالعمل اخذ وام ازدواج

سوالات وام ازدواج

در سال 96  طرحی تحت عنوان طرح ضربتی ماه ازدواج در شبکه بانکی اجرا شد تا هر زمانی که احساس شود صف وام طولانی شده برای کاهش تعدادمتقاضیان در صف و برگرداندن جریان به روال عادی استفاده شود که در حال حاضر وام ازدواج با کمترین زمان انتظار (بین یک هفته تا 10 روز) پرداخت می‌شود. منبع این اطلاعات، پایگاه اطلاع رسانی سامانه تسهیلات قرض الحسنه ازدواج متعلق به بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران است.بر این اساس عروس و داماداز طریق ثبت نام در سامانه اینترنتی قرض‌الحسنه ازدواج در صف بانک‌های عامل قرار گرفته و سایر مراحل اعطای تسهیلات را طی می‌کنند.

مراحل دریافت وام ازدواج

مطالعه دقیق شرایط و دستورالعمل های دریافت وام ازدواج.


ثبت نام و تکمیل اطلاعات در سایت برای عروس و داماد به طور جداگانه.


دریافت کد رهگیری ۱۰ رقمی.


رجوع به سایت بعد از تعیین شعبه برای آگاهی و اطلاع از شعبه اعطای وام ازدواج.


حضور در شعبه مشخص شده، ظرف ۱۲ روز کاری ( همراه داشتن مدارک الزامی است).


تکمیل مراحل دریافت وام در شعبه مشخص شده .

نکته : چنان چه در موعد تعیین شده به شعبه مراجعه نکنید، ثبت نام شما حذف خواهد گردید و باید دوباره ثبت نام کنید

شرایط عمومی متقاضیان وام ازدواج

دارا بودن تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران.


به هر یک از زوجین، مبلغ 300 میلیون ریال تسهیلات قرض الحسنه ازدواج تعلق می‌گیرد.


ارایه  کارت ملی و کد پستی محل سکونت متقاضی.


با توجه به امکان اعطای تسهیلات ازدواج به هر ایرانی، چنانچه متقاضی وام ازدواج قبلاً از تسهیلات موصوف استفاده نکرده باشد، (علیرغم ازدواج دوم یا بیشتر) می تواند از تسهیلات قرض الحسنه ازدواج بهره مند گردد. (توجه: به هر یک از متقاضیان صرفاً یک مرتبه تسهیلات قرض الحسنه ازدواج تعلق می گیرد.)


متقاضیان تسهیلات قرض الحسنه ازدواج فقط از تاریخ وقوع عقد، به مدت 2 سال شمسی (24 ماه) مهلت ثبت نام برای استفاده از تسهیلات موصوف را دارند.


تبصره 1: کلیه شهروندان ایرانی خارج از کشور که گواهی ازدواج آنها توسط سفارت جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور صادر شده، قادر به ثبت نام بوده و گواهی ازدواج آنها که ممهور به مهر کنسولگری ایران در کشور مذکور می‌باشد به عنوان سـند ازدواج تلقی می‌گردد.


تبصره 2: اقرارنامه ازدواج یا هر مدرک مشابه که در سایر ادیان رسمی توسط مراکز اقلیت‌های دینی در داخل کشور مورد تایید قرار گیرد معادل عقدنامه تلقی گردیده و این متقاضیان نیز قادر به ثبت نام خواهند بود.

نحوه ثبت نام

عروس و داماد از طریق http://ve.cbi.ir/TasKindSel.aspx اقدام به ثبت نام و تکمیل فرم اطلاعات کنند و یک کد رهگیری ده رقمی را دریافت خواهند کرد. زوجین باید در طی ۳ الی ۴ روز برای آگاهی از وضعیت ثبت نام خود و هم چنین مشخص شدن شعبه مربوط برای دریافت وام ازدواج به سایت مراجعه کنند و در صورت تعیین شدن شعبه عامل اعطای وام با همراه داشتن مدارک لازم می توانند در بازه زمانی مشخص شده به شعبه رفته و وام خود را دریافت کنند.

مدارک مورد نیاز

اصل و کپی سند ازدواج.


اصل و کپی کلیه صفحات شناسنامه‌های زوجین.


اصل و کپی شناسنامه‌های ضامنین.


اصل و کپی کارت ملی زوجین.


اصل و کپی کارت ملی ضامن.


کد پستی ده رقمی و آدرس کامل محل سکونت زوجین.


کد رهگیری ده رقمی دریافتی از سایت پس از مرحله ثبت نام.

شرایط ضامن

توجه: اعمال شرایط ذیـل منوط به تشخیص مسئول بانک و با توجه به سـوابق بانکی و اهلیت مشتری تعیین خواهد شد. (یکی از موارد ذیل به تشخیص بانک مربوطه)


چنانچه زوجین در سامانه ازدواج هر دو یک بانک را انتخاب نموده باشند، ارائه یک ضامن معتبر، منوط به کفایت میزان حقوق دریافتی آن ضامن برای اقساط هر دو قرارداد زوجین مکفی می باشد.


چنانچه متقاضی در صف همان بانک دریافت کننده یارانه خود باشد، مراتب در چارچوب مفاد نامه شماره 56202‏/96 مورخ 27‏/2‏/1396 موضوع اعطای تسهیلات به پشتوانه یارانه واریزی قابل اجرا می باشد.


چنانچه متقاضی دریافت تسـهیلات ازدواج ، کارمند رسمی یا پیمانی دولت، نیروی نظامی و انتظامی، نهادها و موسسات عـمومی (نظیر شهرداری‌ و بنیاد، کمیته امداد، هلال احمر)، بانک‌ها و مؤسسات مالی و اعـتباری و… باشد، ارائه گـواهی تعهد کـسر اقـساط از سـازمان مربوطه به همراه ارائه فــیش حقوق و حکم کارگزینی و در صورتیکه مانده حقوق نامـبرده کفایت نماید، نیازی به اخذ ضامن نمی‌باشد.


ضمانت یک نفر کارمند رسمی، پیمانی، بازنشسته دولت، نــیروی نظامی و انتظامی، نـــهـادها و مـؤسسات عمومی (نظیرشهرداری‌ و بنیاد، کمیته امداد، هلال احمر)، کارگر یا کارمند شرکت‌های تولیدی صنعتی بزرگ و فعال، با ارائـه آخرین فیش حقوقی و حکم کارگزینی و… امکان پذیر می باشد.


ضمانت یک نفر کاسب دارای پروانه کسب که در زمان اعـطای تسـهیلات دارای فعالیت اقتصادی دایر باشد.


ضمانت یک نفر دارنده حساب جاری فـعال و خـوش حساب که به تایید و تشخیص شعبه پرداخت کننده رسیده باشد.


در مورد متقاضیان تسهیلات در مناطق روستایی، ضمانت یک نفر ساکن روستا که اهلیت و صلاحیت وی توسط شورای اسلامی روستا تأیید شود (ممهور به مهر شورا).


سایر وثایق قابل قبول به تشخیص بانک عامل که بیشترین میزان سهولت و سرعت در پرداخت تسهیلات را فراهم سازد (از جمله دریافت سفته، چک معتبر و سپرده های متقاضی و بستگان آنان و…).

مدت بازپرداخت وام و کارمزد

مدت بازپرداخت تسهیلات 60 ماهه با اقساط مساوی بوده و سررسید اولین قسط، یک ماه پس از پرداخت تسهیلات مزبور می‌باشد.


نرخ کارمزد تسهیلات قرض الحسنه ازدواج 4 درصد تعیین می‌گردد.

ذهن عروس و دامادها پر از سوالات بی جواب درباره وام ازدواج است. اطلاعاتی درباره ضوابط وام ازدواج و سوالات متداول درباره وام ازدواج که منبع آن پایگاه اطلاع رسانی سامانه تسهیلات قرض الحسنه ازدواج متعلق به بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران است آماده کردیم. امیدوارم پاسخ بیشتر سوالات شما در این مطلب یافته شود

بانک های پرداخت کننده وام ازدواج
تسهیلات ار بانک های پذیرفته شده در سامانه قرض الحسنه ازدواج پرداخت می شود. این بانک ها دارای منابع سپرده ای قرض الحسنه هستند.لیست این بانک ها را می توانید در سامانه مشاهده کنید.
ثبت نام دریافت وام ازدواج برای زوجین
عروس و داماد هر کدام به طور جداگانه ثبت نام می کنند.
برای دریافت وام ازدواج، ارایه عقد نامه رسمی صادر شده از دفتر خانه های ازدواج و طلاق الزامی است
وام ازدواج برای دومین ازدواج
وام ازدواج به هیچ وجه به ازدواج دوم تعلق نمی گیرد حتی اگر در ازدواج اول وام نگرفته باشید.
نحوه ثبت نام وام ازدواج
  عروس و دامادها از طریق سامانه  تسهیلات قرض الحسنه ازدواج به نشانی http://ve.cbi.ir  امکان ثبت نام دارند.
استفاده از وام ازدواج، محدودیت حداکثر سن ندارد
حداقل سن برای دریافت وام ازدواج
برای دختران 13 سال تمام شمسی و برای پسران 15 سال تمام شمسی.

پرداخت وام ازدواج به افراد کمتر از 18 سال
تسهیلات به ولی یا قیم قانونی افراد زیر 18 سال تحویل می شود

وام ازدواج به اقلیت های مذهبی
 ارائه اقرارنامه ازدواج یا هر مدرک مشابه که در سایر ادیان رسـمی توسـط مراکز اقلیت‌های دینی در داخل‌کشور مورد تایید قرار گیرد، معادل عقدنامه تلقی گردیده و عروس و دامادهای اقلیت مذهبی می توانند در سامانه ثبت نام کنند.
متقاضیان وام ازدواج که ساکن خارج از کشور هستند
در صورت ارائه گواهی ازدواج که از سوی سفارت جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور صادر شده و ممـهور به مـهر کنسولگری ایران نیز شده باشد(به عنوان سـند ازدواج) می‌توانند ثبت نام کنند.
وام ازدواج به اتباع خارجی تعلق نمی گیرد

پس از ثبت نام متقاضی و عدم مراجعه به موقع به شعبه تعیین شده برای دریافت وام، متقاضی می تواند مجدداً ثبت نام کند

مهلت زمانی ارایه و تکمیل مدارک وام ازدواج
متقاضی پس از پذیرش از طرف بانک، برای تکمیل مدارک مورد نیاز بانک حداکثر 2 ماه فرصت دارد. پس از گذشت مهلت زمانی و عدم تکمیل مدارک مربوطه، نام متقاضی از سامانه ازدواج حذف می شود. البته عروس و دامادها می توانند در صورت تمایل و واجد شرایط بودن، نسبت به ثبت نام مجدد در سامانه اقدام کنند.

غیر فعال شدن ثبت نام در یک استان مشخص
در صورت اتمام اعتبار بانک های یک استان و یا افزایش بیش از حد مراجعین به بانک های استان مورد نظر، امکان ثبت نام برای متقاضی جدید نیست . البته متقاضیان می توانند در فـــرصت های بعدی برای ثبت نام به سامانه مراجعه کنند.

فرصت ثبت نام در سامانه برای تازه عروس داماد
متقاضیان تسهیلات قرض الحسنه ازدواج فقط از تاریخ وقوع عقد تا پایان سال بعد، مهلت ثبت نام برای دریافت وام ازدواج را دارند.

سوالات متداول وام ازدواج

اینجانب در هفته قبل ثبت نام کرده ام لیکن شعبه مورد نظر از سوی سایت مشخص نشده است؟
این امر هنگام مراجعه همزمان تعداد زیادی از متقاضیان ازدواج به سایت ازدواج اتفاق می افتد که با توجه به کثرت متقاضیان در مقاطع مختلف و محدودیت منابع قرض الحسنه بانکی (در کنار کثرت تکالیف قرض الحسنه ابلاغی به بانک ها)، تعیین شعبه از سوی بانک عامل با تأخیر مواجه خواهد شد.

با توجه به ثبت نام در سامانه و تایید کدملی ، بانک عامل نسبت به تعیین شعبه اقدام نکرده است؟
به علت کثرت متقاضیان در سامانه قرض الحسنه ازدواج و همچنین محدودیت منابع بانکی تعیین شعبه و پرداخت تسهیلات با کندی صورت خواهد پذیرفت و متقاضی می باید صرفاً با مراجعه به سامانه مذکور در صورت تعیین شعبه با مراجعه به بانک مذکور جهت تشکیل پرونده و طی مراحل مربوطه نسبت به اخذ تسهیلات قرض الحسنه ازدواج اقدام نماید.

آیا اینجانب به وکالت از طریق متقاضی مربوطه می توانم جهت دریافت تسهیلات ازدواج در سایت ثبت نام کرده و تسهیلات ازدواج دریافت نمایم ؟
جهت ثبت نام می بایستی کلیه اطلاعات متقاضی در سـامانه درج شود لیکن در صورت دارا بودن وکالتنامه معتبر وکیل می تواند جهت دریافت تسهیلات به بانک مراجعه و تسهیلات را دریافت نماید.

آیا ثبت نام از من و همسرم در دو بانک و یا دو شهر امکان پذیر می باشد ؟
به منظور تسهیل و تسریع در اعطای تسهیلات قرض الحسنه ازدواج بهتر است متقاضی و همسر وی در یک بانک و یک شهر (محل سکونت مرد) ثبت نام نمایند.

شرایط لازم جهت ضامن در زمان اخذ تسهیلات قرض الحسنه ازدواج کدام است؟
در خصوص اخذ ضامن جهت بهره مندی از تسهیلات مذکور، حسب مصوبه شورای پول و اعتبار برای تسهیلات کمتر از مبلغ 100 میلیون ریال یک ضامن معتبر کافیست که تشخیص ضامن معتبر بر عهده بانک عامل می باشد.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد